Image

Fredrik Nilsson - CEO

Delägare - Elansvarig


Har 20 års erfarenhet som servicetekniker i portbranschen. Med ett förflutet som teknisk officer i Armén spänner sig också hans kunskap över ett mycket brett område såväl praktiskt som teoretiskt.Fredrik är vår elspecialist och när det gäller felsökning är det inte många som slår honom på fingrarna. Riktigt komplicerade elfel betraktar han som spännande utmaningar.

fredrik@nipeda.se

Image

Lars-Göran Perdegård - COB

Delägare - Serviceansvarig


Har 25 års erfarenhet i portbranschen, både som montör och servicetekniker. Han är sedan tidigare en erfaren maskintekniker med inriktning på jordbruks- och skogsmaskiner. Arvet från tiden som bilplåtslagare är väl dokumenterad. Lars-Göran är vår expert på el/hydralik och mekanik. När det t ex gäller elhydralisk styrning kommer hans goda kunskaper mycket väl till pass i jakten på enkla och smidiga upplägg.

lasse@nipeda.se

Image

Dan Svensson

Delägare - Montageansvarig


Har 19 års erfarenthet i branschen, både som montör och service- tekniker. Han har vidare djupgående erfarenhet när det gäller planering och beräkningar i samband med nyinstallationer. Dan har tidigare också arbetat som licensierad svetsare och initierad smed. Dan är vår monteringsansvarige expert. Med sin helhetssyn från offert till sista skruv ser han ofta redan på planerings- stadiet nya lösningar och besparingar.

dan@nipeda.se

Image

Ammy Erlandsson

Administration


Varit hos oss sedan 2015.

ammy@nipeda.se

Image

Per-Olof Thim

Tjänsteman - Områdesansvarig


Jobbat som Tekniskofficer/Flygtekniker i 10 år samt porttekniker i 10 år.

pelle@nipeda.se

Image

Roger Eklund

Tjänsteman - Områdesansvarig


Gedigen bakgrund i portbranschen.

roger@nipeda.se

Image

Martin Johnson

Servicetekniker


Har 12 års erfarenhet i branschen.

martin@nipeda.se

Image

Per Johansson

Servicetekniker


Har 8 års erfarenhet i branschen.

per@nipeda.se

Image

Anton Palm

Servicetekniker


Har 5 års erfarenhet i branschen.

anton@nipeda.se

Image

Rickard Bruce

Servicetekniker


Har ca 30 års erfarenhet inom port- och hissbranschen.

rickard@nipeda.se